Jak ominąć powszechny podatek obrotowy?

Koronny argument zwolenników podatku obrotowego mówi, że podatek ten jest lepszy od CIT, ponieważ jest odporny na próby manipulacji księgowej. Innymi słowy, rzekomo nie da się go uniknąć. Jak bowiem twierdzą zwolennicy obrotowego – „wszelkie straty na podatku CIT są konsekwencją manipulacji kosztami. Podatek obrotowy jest lepszy, bo nie da się manipulować przychodami”.

W poprzednim wpisie wskazaliśmy 7 powodów, dla których podatek obrotowy to zły podatek. Teraz przechodzimy do wisienki na torcie, czyli pokażemy jak, w dziecinnie prosty sposób, można unikać powszechny podatek obrotowy.

Sposób na uniknięcie podatku obrotowego polega na… manipulacji przychodami. Manipulacja ta ma nawet swoją nazwę: zarządzanie łańcuchem dostaw.

Oto prosty przykład, który obrazuje jak proste jest uniknięcie podatku obrotowego w praktyce. Dla zwolenników podatku obrotowego zamieszczamy obrazki.

Mamy dwa państwa: Cypr i Polska. Cypr ma CIT równy 10%, Polska 19%. Polska firma to zwykła fabryka. W ramach swojej działalności zamawia surowce, tworzy patenty, ma dział R&D. Ponosi więc koszty w kwocie 980. Produkcję sprzedaje do firmy cypryjskiej, która pełni rolę dystrybutora. Z tytułu sprzedaży polska fabryka osiąga przychód 1.000, zaś dochód w kwocie 20 co przy stawce 19% oznacza podatek CIT w kwocie 3,8.

Tu na arenę wchodzi zwolennik podatku obrotowego, który mówi: wprowadźmy podatek obrotowy według stawki 2%. Koszty produkcji polskiej fabryki to „kategoria jurydyczna”, wyglądają podejrzanie, a dzięki obrotowemu firma zapłaci podatek dużo wyższy, bo 20.

Skutki wprowadzenia podatku obrotowego bez optymalizacji
Skutki wprowadzenia podatku obrotowego bez optymalizacji

Gdyby tu kończyła się historia, moglibyśmy – mimo innych wad podatku obrotowego – powiedzieć: ok, względy fiskalne są też ważne, wprowadźmy obrotowy. Ale rzeczywistość gospodarcza jest bogatsza niż wyobraźnia zwolenników podatku obrotowego. Obie firmy działają dla maksymalizacji zysków. Fakt, że stanowią grupę kapitałową zadanie to ułatwia.

Sprytny doradca podatkowy policzył, że być może bardziej opłacalna będzie zmiana profilu polskiej fabryki z pełnego producenta na tzw. przetwórcę (toll manufacturer). Polska fabryka nie będzie już miała działu R&D, nie będzie zamawiała surowców, nie będzie prowadziła marketingu i sprzedaży. Będzie pracowała na powierzonym materiale przekazywanym przez firmę cypryjską, według schematów opracowanych przez firmę cypryjską i wskazówek udzielanych przez firmę cypryjską. Dzięki temu znacząco spadną koszty polskiej fabryki. Koszty te bowiem ograniczą się do utrzymywania pracowników i podstawowych narzędzi. Oczywiście, z uwagi na dużo niższą aktywność polskiej fabryki, spadną też jej przychody.

Polska fabryka przestaje być fabryką i staje się montownią. A rozliczenie podatku obrotowego wygląda, jak poniżej:

Skutki wprowadzenia podatku obrotowego z optymalizacją
Skutki wprowadzenia podatku obrotowego z optymalizacją

Efekt wprowadzenia podatku obrotowego jest więc przeciwny niż wydaje się zwolennikom tego podatku. Polska firma obniża obciążenia fiskalne. Odpowiednio, budżet państwa dostanie mniej wpływu niż przy zwykłym podatku CIT (w naszym przykładzie, prawie dwa razy mniej).  Jednocześnie zmienia się profil działalności firmy z produkcyjnej na podwykonawczą.

Podatek obrotowy jest więc nie tylko nadzwyczaj łatwy do uniknięcia dla biznesu, ale wpływa również negatywnie na rozwój realnej gospodarki.

Radosław Piekarz

Radosław Piekarz

Radek posiada 12 lat doświadczenia zawodowego w zakresie doradztwa podatkowego. Rozpoczął karierę w PwC, obecnie prowadzi własną kancelarię. Radek jest również uznanym wykładowcą podatkowym. Jest autorem dwóch książek podatkowych (jedna w procesie publikacji) oraz wielu artykułów dotyczących tematyki podatkowej. Radek jest doktorantem na Akademii im. Leona Koźmińskiego. Jego specjalizacją jest ekonomia opodatkowania.

Marcin Wrotniak

Marcin Wrotniak

Marcin posiada 7 lat doświadczenia zawodowego w zakresie doradztwa podatkowego. Specjalizuje się w podatku VAT oraz prawie unijnym. Marcin jest autorem publikacji z zakresu prawa podatkowego w prasie specjalistycznej oraz w wydawnictwach ogólnokrajowych.

2 myśli na temat “Jak ominąć powszechny podatek obrotowy?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>